A Borászatok élete télen
Januári teendők és érdekességek
Ti elgondolkodtatok már azon, hogy mi történik egy borászat életében télen?
A borkészítés világa dinamikusan fejlődő iparág, amelynek tevékenysége az egész évet átíveli. A őszi hónapokban a szőlőszüret és a borfesztiválok szervezése áll a középpontban, míg a téli szezonban a következő évi szüretet megalapozó, kulcsfontosságú szőlészeti folyamatok zajlanak. Ezek közé tartozik elsősorban a metszés, borászatilag az erjesztés után következő borkezelési munkák. Az alábbiakban részletesen áttekintjük a borászatok által télen végzett tevékenységeket.
A szüret utáni munka:
Annak ellenére, hogy az erjedési folyamat a szüret után befejeződött, ebben a szakaszban az elsődleges hangsúly a bor tisztításán van.
-
Malolaktikus erjedés (Almasavbontás): Fontos megjegyezni, hogy ez a folyamat a téli hónapokban is végbemegy. A malolaktikus erjedés során a bor savasabb, keményebb ízjegyei lágyulnak, ami kiegyensúlyozottabb, lágyabb bort eredményez. Ez a folyamat különösen fontos a vörösborok esetében, mivel hozzájárul az ízprofil kialakításához.
A borkezelés folyamatai
A január a kezelések szempontjából jelentős időszak. Ekkor a borászok számos technikát alkalmaznak a borok tisztítására, azzal a céllal, hogy eltávolítsák a nemkívánatos anyagokat, például az élesztősejteket, a kisebb részecskéket és az üledéket, amelyek az erjedési folyamat során a bor alján felhalmozódnak.
Szűrés és derítés: A borkészítés során a borászok számos szűrési és tisztítási technikát alkalmaznak, beleértve a bentonit vagy tojásfehérje használatát is, a bor tisztaságának és simaságának fokozása érdekében.
Fejtés: A kiemelkedő jelentőségű a borkészítés folyamatában, mivel az erjesztő tartályból vagy hordóból történő lefejtése során a felhalmozódott üledéket eltávolítják. Ezt a folyamatot általában a téli hónapokban végzik, mivel a borok ebben az időszakban érik el nagyobb stabilitásukat a több hónapos érlelést követően.
Hordós érlelés
Januárban a borászatoknak a borok érlelési folyamatában kulcsfontosságú feladatot kell elvégezniük. A hidegebb téli hónapok kedveznek a borok érlelésének, mivel a hűvösebb hőmérséklet késlelteti az érési folyamatot, így az ízek finomabban és fokozatosabban fejlődhetnek ki.
A borokban huzamos ideig tartó hordós tároláskor, mélyreható kémiai és fizikai változások mennek végbe. Ezeknek a változásoknak az összessége eredményezi a bor fejlődését, érését.
A fahordók előnyös tulajdonsága a porózusság. A fa szövetein keresztül a bor folyamatosan oxigénhez jut, ami elősegíti a fejlődését.
-
Fahordó gondozás: A borászoknak a téli hónapok alatt feltétlenül oda kell figyelniük mind a borokra, mind a hordókra. A hordók karbantartása, beleértve a tisztítást, a szivárgások javítását és az új tölgyfahordók érlelésre való előkészítését, a téli munkaprogram jelentős részét teszi ki.
A szőlő és a borok pihenőidőszaka
A téli hónapokban a szőlő és a szőlőültetvények nyugalmi állapotba kerülnek. Ebben a szakaszban a szőlő kevésbé intenzív gondozást igényel, mint a tavaszi vagy nyári hónapokban. Ennek ellenére a szőlősgazdának folyamatosan figyelnie kell a növények állapotára.
-
Szőlőgondozás és metszés: A metszés kulcsfontosságú téli feladat. Január és február hónapokban a szőlősgazdák a metszést a későbbi termés mennyiségi megtartása érdekében végzik.
Összegzés
A téli hónapok a borászatok számára a pihenés és a felkészülés kulcsfontosságú időszakát jelentik. Januárban a borászatok a szőlő metszésével, a borok kezelésével foglalkoznak.